Boudy (www.boudy.info) - srub Rokytka - Česká republika, Jevišovická pahorkatina, řeka Rokytná, Rouchovansko (hlavní info)
srub Rokytka
Česká republika, Jevišovická pahorkatina, řeka Rokytná, Rouchovansko | 417 m.n.m.

Mapa
Objekty v okolí
V okolí bylo nalezeno 5 objektů, znáte-li nějaký jiný, zkuste ho sem přidat...
Hlavní info
     
6
10
   
GPS WGS84: 49° 2’ 58.22” N   16° 3’ 44” E

Vložil: Rendy (23.12.2010)

Poznámky
02.11.2012 12:35:28

Přírodní park Rokytná byl zřízen v roce 1978 na území okresů Znojmo a Třebíč. Jedná se o údolí přirozeně meandrujících toků Rokytné a Rouchovanky s plochými nivami, zalesněnými úbočími a místy skalnatými břehy. Jeho celková plocha je 5320 ha. Původní lesy v přírodním parku byly z velké části nahrazeny smrkovými a borovými monokulturami. Mnohem méně jsou zastoupeny dub letní, lípa velkolistá a srdčitá, habr obecný, javor klen a babyka, v břehových prostorách převažují olše a vrby. Přirozená dřevinná skladba se odchovala např. na nepřístupných svazích nad pravým břehem řeky Rokytné severně od obce Újezd. Tato lokalita zvaná Vranovice je navržena k přísnější ochraně formou přírodní rezervace. V nivě toků najdete rozsáhlé sekané louky a loučky bez pravidelné údržby, které postupně zarůstají náletem dřevin. Ze zajímavějších druhů rostlin můžete na území přírodního parku Rokytná vidět např. kyčelnici cibulkonosnou, kyčelnici devítilistou, dymnivku plnou, sněženku předjarní, brambořík nachový, metličku křivolakou nebo ústřici chlupatou. Na vodní prostředí jsou navázány četné druhy živočichů – např. rak říční, ledňáček říční, nebo vydra říční. Skalnaté svahy jsou hnízdištěm Výra velkého. Lesní porosty obývá Brhlík lesní a Strakapoud velký. Jehličnanům dává přednost náš nejmenší pták – Králíček obecný. Mírně zvlněná, členitá a ekologicky vyvážená krajina přírodního parku je doplněna řadou zajímavých děl, ke kterým patří především vodní mlýny a staré štoly po těžbě železných rud.

Nějaké povídání o Rokytné
K tomuto objektu je tu celkem 1 poznámek...
Fotogalerie
Kamna. © Rendy (2010)
Srub Rokytka © Jarda (2012)
letos na jaře © Rendy (2012)
V galerii je 5 obrázků, pokud máte nějaký další, můžete ho sem nahrát...
Popis
  • dřevěné palandy
  • matrace
  • WC
  • otevřené ohniště
  • kamna s plotnou
  • základní nádobí

Dřevěný srub, kamna, pevná nepromokavá střecha, u řeky, pitná voda cca 300 m proti proudu - asi 70 metrů od mostu směr Újezd (studánka na levé straně silnice)Latrina cca 50 m vlevo od srubu.

Zdroj vody
  • v okolí se nachází pouze užitková voda

Studánka u mostu: asi 70 metrů od mostu směr Újezd (studánka na levé straně silnice).

Nejvhodnější doba návštěvy

Asi kdykoliv...

Přístup

K mostu (Kašparův mlýn) přes Rokytnou vede žlutá z , dále už jen po levém břehu cca 250m po proudu.GPS je orientační myslím že le to pro obec Přešovice.

© www.boudy.info | veškteré informace bez záruky | PHP 5.6.40-68+ubuntu20.04.1+deb.sury.org+1 | poslední úprava: 17.01.2022 19:41:24 V.A.