Boudy (www.boudy.info) - Jeskyně Sing-Sing - Česká republika, Benešovská pahorkatina (hlavní info)
Jeskyně Sing-Sing
Česká republika, Benešovská pahorkatina | 300 m.n.m.

Mapa
Objekty v okolí
V okolí nebyl nalezen žádný jiný objekt, víte-li o nějakém, zkuste ho sem přidat...
Hlavní info
     
1
2
   
GPS WGS84: 50° 0’ 51.92” N   14° 48’ 7.86” E

Vložil: David Philipp (08.07.2021)

Poznámky
K tomuto objektu tu zatím není žádná poznámka, takže jestli něco víte, zkuste ji sem přidat...
Fotogalerie
Pohled do jeskyně (převis) © David Philipp (2021)
V galerii je 2 obrázků, pokud máte nějaký další, můžete ho sem nahrát...
Popis

Převis pod cestou v údolí Šembery, člověk musí trochu hledat ale pak to stojí za to! Plocha pod balvanem pro úkryt v dešti je cca 1x2m a před ní je ještě “terasa” s výhledem na říčku o ploše cca 3x3m. Je zde malé ohniště, dřevo se doplňuje pod převis, aby bylo vždy suché k dispozici pro ostatní! Dá se ještě seběhnout pár metrů pod “jeskyni” přímo k vodě, kde je rovná plocha pro několik stanů.

Nejkrásnější údolí Kolínska, poblíž obce Doubravčice, vytváří ve formě skalnatého kaňonu říčka Šembera a její levostranný přítok Lázný potok. Zdejší krajina je často přirovnávána svým charakterem k Šumavě.

Šembera, říčka patřící do povodí Labe, pramení poblíž Vyžlovky v nadmořské výšce 415 m. n. m. a její tok měří 23 km. Ústí do Výrovky u Zvěřínka na Nymbursku v nadmořské výšce 182 metry. Cestou do Českého Brodu napájela Šembera v minulosti celkem 9 rybníků: Balík, Žabinec, Dívčí, Šember (pod hradem), Stodolu, Řešeto, Mrzák, Tuchorazský a Podviňák, z nichž poslední dva existují dodnes.

V údolí Šembery se nachází také zbytky jednoho z nejstarších slovanských opevnění v Čechách – Staré zámky a rovněž nepatrné pozůstatky středověkého hradu Šember.


Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let 20. století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy, zprvu sem docházeli pěšky od železničních stanic v Českém Brodu a Říčan. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“. Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách. V roce 1948 byly založeny tzv. Spojené osady údolí Kozojedského (zkráceně SOUK), které existují dodnes. V roce 2008 bylo evidováno 270 chat a srubů.

Přestože je údolí jedinečným přírodním fenoménem v kterém roste mnoho chráněných rostlin a žije několik chráněných živočichů, není nad ním vyhlášen žádný stupeň ochrany přírody.

Zdroj vody

4 metry pod jeskyní teče říčka Šembera, voda je dobrá o čemž svědčí i občasné pozorování raka říčního!

Nejvhodnější doba návštěvy

Kdykoliv

Přístup

Kolem vede červená turistická značka, která začíná cca 10km daleko na nádraží v Českém Brodě a zároveň Naučná stezka Údolím Šembery. Cesta je cca 6 metrů nad úrovní říčky a vede z ní cesta dolů pod balvan/převis nad kterým je vzrostlý a mírně nahnutý strom.

© www.boudy.info | veškteré informace bez záruky | PHP 5.6.40-62+ubuntu20.04.1+deb.sury.org+1 | poslední úprava: 17.01.2022 19:41:24 V.A.