Boudy (www.boudy.info) - Jaljala La - Nepál, Dhaulagiri (Dhawalagiri) Zone, Myagdi District, Dhorpatan Hunting Reserve (hlavní info)
Jaljala La
Nepál, Dhaulagiri (Dhawalagiri) Zone, Myagdi District, Dhorpatan Hunting Reserve | 3 414 m.n.m.

Mapa
Objekty v okolí
V okolí nebyl nalezen žádný jiný objekt, víte-li o nějakém, zkuste ho sem přidat...
Hlavní info
     
4
20
   
GPS WGS84: 28° 30’ 37.18” N   83° 14’ 37.08” E

Vložil: Vasik (19.01.2014)

Poznámky
K tomuto objektu tu zatím není žádná poznámka, takže jestli něco víte, zkuste ji sem přidat...
Fotogalerie
V galerii se zatím nachází pouze titulní obrázek, pokud máte nějaký další, můžete ho se nahrát...
Popis
  • hliněná podlaha
  • otevřené ohniště

Skupina salaší na loukách v sedle Jaljala La na trase treku z Beni (údolí Kali Gandaki) přes Dhorpatan do městečka Dunai (provincie Dolpo). Objekt přímo v sedle údajně slouží jako lodže, nicméně v říjnu 2013 byl stejně jako ostatní salaše opuštěný. Jde o dřevěný objekt o rozměrech cca. 3*5 m s hliněnou podlahou, otevřeným ohništěm a prkennou překládanou střechou. Na loukách v blízkém okolí se nachází ještě několik podobných objektů, rozlehlé rovné louky v sedle slouží jako oficiální bivakovací místo na přechodu mezi vesnicemi Muna a Dhorpatan, je zde prostor pro postavení snad několika desítek stanů.

Zdroj vody

Voda z upraveného vydatného pramene se nachází hned vedle objektu. Rozhodně není pravda to, co píší v Lonely Planet, popřípadě co se vám budou snažit nakecat dole u lodže v Moreni - že v období sucha není na sedle voda! Pramen byl i koncem října po měsíci bez deště docela vydatný, navíc na výstupu cca. 100 m před příchodem do sedla brodíte v bočním údolí docela výraznou řeku - určitě to není slibovaná 1 h cesty co píší v průvodci (obecně v popisu treku Beni - Dolpo jsou v Lonely Planet občas pěkné blbosti).

Nejvhodnější doba návštěvy
  • !!! pastevecká sezóna

Během podzimní trekové sezóny asi kdykoliv (pastevci již v polovině října schází do údolí), stanovat tu můžete kdykoliv, jde o nejlepší možnost táboření na úseku Muna - Dhorpatan, místo je uváděno jako tábořiště i v oficiálních materiálech správy Dhorpatan Hunting Reserve (bez stanu se na trase přechodu Beni - Dunai beztak neobejdete).

Přístup

Po vyšlapané karavanní cestě z Moreni (poslední vesnice v údolí Muni Kholy) přímo nahoru po hřebeni rododendronovými pralesy, cca. 3 h - v Lonely Planet zmiňovaná 1 - 1,5 h je pěkný nesmysl, jde o převýšení 1400 m rozbahněnou polostrženou cestou pralesem! Objekt první salaše se nachází přímo na loukách v sedle Jaljala La, cca. 50 m traverzem za vlaječkami označeným sedlem v bočním hřebenu za posledním stoupáním.

  • Guerrilla Trek (Dhorpatan Hunting Reserve), Himalayan MapHouse, Kathmandu, Nepal
© www.boudy.info | veškteré informace bez záruky | PHP 5.6.40-68+ubuntu20.04.1+deb.sury.org+1 | poslední úprava: 17.01.2022 19:41:24 V.A.