Boudy (www.boudy.info) - Útulňa na Čiernej hore - Slovensko, Nízke Beskydy, Ondavská vrchovina, Čierna hora (hlavní info)
Útulňa na Čiernej hore
Slovensko, Nízke Beskydy, Ondavská vrchovina, Čierna hora | 667 m.n.m.

Mapa
Objekty v okolí
V okolí nebyl nalezen žádný jiný objekt, víte-li o nějakém, zkuste ho sem přidat...
Hlavní info
     
6
10
   
GPS WGS84: 49° 18’ 8.32” N   21° 30’ 27.47” E

Vložil: mnicky (09.09.2013)

Poznámky
K tomuto objektu tu zatím není žádná poznámka, takže jestli něco víte, zkuste ji sem přidat...
Fotogalerie
(2013)
Čierna hora v zime (2013)
Útulňa a prístrešok (2013)
V galerii je 9 obrázků, pokud máte nějaký další, můžete ho sem nahrát...
Popis
  • stůl
  • lavice / židle
  • kamenná podlaha
  • otevřené ohniště
  • krb

Útulňa je relatívne nová, bola zhotovená v roku 2007. Je murovaná, pričom z vonkajšej strany je na múroch lepený kamenný obklad a zvnútra drevený obklad. Vybetónovaná podlaha je osadená kameňom. Strecha je trojuholníkového tvaru, zateplená sklenenou vatou. Útulňa nemá poschodie ani podkrovie.

Pokiaľ ide o interiér, útulňa má murovaný kozub s roštom a ďalším náradím (kutáč, železné kliešte, lopatka na popol...), drevený stôl s lavičkou na sedenie, tri lavice, na ktorých sa dá vyspať, svietniky so sviečkami, podložka a pečiatka s logom útulne a metla, nakoľko sa počíta s tým, že každý návštevník po sebe uprace. Po stenách sú vyvesené obrázky miestnej fauny, fotky z výstavby útulne a rozhľadne, oslavná báseň na útulňu a schránka s knihou návštev. Pozitívom je tiež poriadok a minimum odpadkov dnu a aj v okolí útulne. Odhadujem, že v útulni sa bez problémov vyspí asi 6 ľudí a vďaka krbu je možné nocovať aj v zimnom období, s tým, že na kamennej dlažbe je lepšie použiť kvalitnú karimatku.

Bočná stena chatky spolu s predĺženou strechou a vydláždenou podlahou tvoria akýsi prístrešok, alebo lepšie povedané terasu so stolom a lavicami, kde sa v núdzi pri preplnení vnútra útulne dá ukryť pred nečasom. Okolie útulne tvorí upravené ohnisko, väčší altánok so strechou, stolmi a lavicami, kde sa takisto dá v prípade núdze prenocovať, a trojpodlažná rozhľadňa s celkovou výškou asi 16 metrov.

(zdroj: http://hiking.sk/hk/ar/2734/utulna_na_ciernej_hore.html)

Zdroj vody

Jedinou nevýhodou útulne je, že sa v jej okolí nenachádza nijaký prameň, teda aspoň o žiadnom neviem. Najbližšia voda je približne hodinu cesty po červenej značke pod vrchom Makovica, prameň je však dosť slabý, preto sa naň netreba spoliehať.

Nejvhodnější doba návštěvy

celoročne

Přístup

Útulňa sa nachádza na vrchu Čierna hora (667 m n. m.), priamo na červenej turistickej značke známej ako Cesta hrdinov SNP (resp. slovenská časť európskej diaľkovej trasy E 8). Touto značkou je asi najjednoduchší prístup k útulni, a to buď smerom od Svidníka, z ktorého cesta tam trvá cca 2 hodiny, alebo z opačného smeru od dediny Kurimka cez Lazovú lúku a vrch Makovica. Trasa od Svidníka prechádza cez Ostrý vrch (599 m n. m.), kde sa nachádza hrob neznámeho ruského vojaka z 1. svetovej vojny, pri ktorom sa každoročne celebruje omša za všetkých padlých v oboch svetových vojnách.

K útulni sa taktiež dá dôjsť po zelenej značke zo sedla Grob (na ceste Hrabovčík – Rovné) po kótu Ostrý vrch a ďalej po spomínanej červenej značke.

  • http://mapy.hiking.sk/?y=49.30231&x=21.50763
© www.boudy.info | veškteré informace bez záruky | PHP 4.4.8 | poslední úprava: 11.04.2012 23:07:35 V.A.